" Herkesi denizden anlar sanma!... Asıl deniz ehli, hürmet sahibidir. Deniz ilmini iyi bilir öylesi, mevsimleri de. Ayın gökte yürüyüşünü de bilir, kalplerin kapısını açmayı da. Başladığı her işi bitirir. İyilik yapar, adı iyi anılır her yerde. Hırstan uzak olur. Sen de bundan örnek al, kendini bil. Böylece her savaşı kazanırsın. Azim gerek denizciye.

Gitmeyen gidenden öğrenmeli denizleri. Denizlerin İskender'i, Pirimiz Kemal Reis, bütün bu denizleri dolaşmıştı vaktiyle. İnsan sarrafı olmuştu zamanla. Onun için her işi tamama erdirirdi. Denizde bunca rahat olması, rahatlıkla gezmesi, bir bilene rastladığı zaman fikir danışmasındandı. İnsanların, bakmazdı parasına puluna. Ruhuna, asıl cevherine inerdi onların. Çünkü bir kişide cevher var ise, rast gider onun işi. Lafla denizci geçinir kimi; böylelerin gemisi batacak yer arar. Rotasını başkasına çizdirir, gidip uluorta bir limana yanaşır. Utanır bir bilene sormaya, bu yüzden de hep cahil kalır. Cahilde utanç ne gerek; kişi böyle geri kalır işte. Ama kendine sorarsan,''Dünya da benim'',der,''ahiret de''.İnsan kendisi için ne düşünürse, başkası için de aynısını düşünür.

Neyse, biz gelelim yine sözümüzün özüne. Bir limana girdiğin zaman, ilk iş, rotanı pusulaya al. Hangi taş nerededir, bunları da bilmen gerek. Vardığın yere, unutursun sonra, bir nişan koy hemen. "
 
   
     
 

Teknenin İsmi

S/Y Passport
Özellikler

Yapımcı: Dufour
Tasarlayan: J & J Design
Kayıtlı Ülke: Türkiye

Boyutlar

Uzunluk: 12,5 m
Genişlik: 4 m

Minimum Draft: 2m
Displacement: 8069 kgMotor

Motor Üreticisi: Volvo
Motor Toplam Gücü: 50 HP
Motor Modeli: MD22L
Motor Tipi: Inboard
Sürüş Tipi: Sail drive
Pervane: Katlanır
Seyir Hızı: 6 knots
Yapım Yılı: 1999

Kabinler

Üç tane ikişer kişilik kabin
İki adet WC
Seyir ekipmanları

Derinlikölçer
Log-hız göstergeleri
Rüzgar yön ve şiddeti göstergesi
Otopilot
Pusula

VHF
Navtex
AİS
Radar


Yelkenler


Fully battened ana yelkenli
Furling genoa
Fırtına yelkeni
Gennaker

 
 
   
           
                     
     
 
 
designed & developed by webmaris